A bölcsességfog-gyulladással nem érdemes játszani

A játék végigkíséri az ember életét. Kisgyemekkorban a szórakozás és egyben a tanulás eszköze. Később már inkább csak szórakozásból, kikapcsolódás céljából játszunk, hogy kicsit kizökkenjünk a hétköznapok kötelezettségeinek szorításából. A kamaszok élete szinte a játék körül forog, különösen a fiúk hajlamosak arra, hogy párban vagy csapatban számítógépes játékokat űzzenek, vagy akár egy labdát kergessenek. A lányokat jobban vonzzák a szellemi játékok, kvízek, de azért közöttük is vannak, akik kedvelik a sportot, vagy a táncot, mint mozgásformát. Az élet játék, nem is érdemes máshogy élni. Viszont vannak olyan dolgok, amiket muszáj komolyan venni. Ilyen a bölcsességfog-gyulladás.

A tejfogak elvesztésével sorban nőnek ki a maradó fogak, majd a középiskolás évek alatt megjelennek a bölcsességfogak is. Sajnos sok esetben ezek a legkésőbb megjelenő fogak a legrövidebb élettartamúak – talán köszönhetően a nem megfelelő szájhigiéniának is. Hiszen hátul vannak, a legrejtettebb helyen, rágáskor aktívan részt vesznek a táplálék aprításában, barázdáik közé beszorul az ételmaradék. A fogkefe nem mindig éri el őket, és végül romlani kezdenek. Egyes esetekben a gyulladást az okozza, hogy hely hiányában utolsóként érkezőkként nem marad számukra elegendő terület a növekedéshez, és egy részük bent marad az íny alatt, feszítő érzést, majd gyulladást okozva.

Ha már megvan a baj, orvosolni kell. De nem mindegy, hogy az ember kinek a kezére, szakértelmére bízza magát. A bölcsességfog húzás helyett gyakran műtéti bevatkozásra van szükség, fel kell vágni az ínyt, hogy a fog hozzáférhetővé váljon. Nem is minden fogorvos vállal ilyen jellegű bevatkozást, inkább szájsebészetre irányítják a pácienst. Az egyik ismerősőm fiát egy budapesti magánrendelőben látták el, és nagyon elégedettek voltak mind az ellátással, mind az utókezelésekkel. Teljesen véletlenül bukkantak rá erre a magánrendelőre. Egy ismerősük ajánlotta ugyanis a figyelmükbe a lehetőséget, majd a felfedezés után elég hamar a weboldalra tévedtek, bár nem volt aktuális a látogatás, de kíváncsiak voltak. Egyszerű, de nagyszerű, ez jutott eszükbe. Nem is foglalkoztak a rendelővel, amíg hamarosan nem lett rá szükségük.

A bölcsességfog gyulladása hirtelen jelentkezett, egy-két napos sajgó érzést követően, és a fájdalom egyre nőtt. A gyulladással nem szabad játszani, mert ha a genny nem tud kifelé távozni, akkor ráhúzódhat az állkapocs csontjára is komolyabb problémát okozva. Eszükbe jutott a nemrég látott rendelő. Lám, a sors keze. Rákerestek a neten ismét, keresésként a bölcsességfog húzás mellett az utca nevét adták meg. Így bukkantak rá immár rövid időn belül másodszor arra a budapesti rendelőre, ahol az első a páciens. A honlapon úgy hirdetik magukat, hogy széleskörű ellátást nyújtanak, és valóban, ha a szolgáltatásaik listáját végignézzük, nem csak tömésből és húzásból áll. Foglalkoznak szájhigiéniai szolgáltatásokkal is, mint pl. fogkő-eltávolítás, polírozás, fogínygyulladás kezelése nyitott vagy zárt kürettel, a gyulladás súlyosságától függően, gyökérkezeléssel, ideiglenes, kivehető és tartós – rögzített vagy implantátum formájában beültetett – fogpótlással, és a bölcsességfog húzás mellett, a bölcsességfog sebészeti eltávolításával.

Az ismerősömnek, illetve a fiának éppen az utóbb említett foggal gyűlt meg a baja, ezért az oldalon megadott időpontfoglaló lehetőségen kértek egy időpontot. A probléma leírásában kitértek az eset sürgősségére, Egy kis idő elteltével visszajelzést érkezett az időpontot illetően. A rendelésen kiderült, hogy a fog nincs teljesen kinőve, viszont az a kis rész, ami az íny felett található, már szuvas. Mindenképpen el kell távolítani, mert kinőni nem tud, közben romlik, szóval semmi haszna nincs, és ráadásul gyulladásban is van. A gyulladás megszüntetése volt ez első lépés, anélkül nem lehet nekikezdeni a beavatkozásnak. A gyulladást gyógyszeres kezeléssel állították meg , majd azt követően vissza kellett térni a rendelőbe a fog sebészeti eltávolításának céljából. Lelkileg teljesen felkészültek a beavatkozásra, amikor az orvos egy jó hírt közölt. A gyulladás megszűnésével, az íny visszahúzódott annyira, hogy meg lehet próbálni a bölcsességfog kihúzását. Ha a fogóval meg tudja fogni a felszínen lévő részt, akkor lehetséges, hogy sebészeti beavatkozás nélkül is eltávolítható, ami kissebb sebbel és gyorsabb gyógyulással járna. Természetesen a hírt örömmel fogadták.

bölcsességfog húzás

Eddigi tapasztalataik is pozitívak voltak a rendelő munkatársaival kapcsolatban. Emberi hozzállással fordultak a páciens felé, minden kérdésre készségesen válaszoltak, a bevatkozás során mindenről beszámoltak, érthető formában, végig a székben ülő páciensre összpontosítva, a reakcióit, visszajelzéseit figyelve. Az első vizsgálat alkalmával a fog még gyulladásban volt, így nem sokat tehettek érte, de a hozzáállásuk, a tanácsaik, a magabiztosságuk nyugtatólag hatott. A gyógyszeres gyulladáscsökkentés utáni visszatéréskor ismét érzékelni lehetett a nyugalmat, magabiztosságot, ami valahogy a páciensre is átragad. A bölcsességfog húzása sikeresen megtörtént. Az orvos egy határozott mozdulattal eltávolította a helyéről, többé már nem fog gondot okozni. A másik három társával eddig nem akadt probléma, szépen végzik a dolgukat.

A rendelőben külön figyelmet szentelnek a megelőzésre, a megfelelő szájápolási tanácsokra, ismerősöm fiát is készségesen ellátták vele. A bölcsességfog esetében erre különösen nagy gondot kell fordítani, az előzőekben említett „hátrányos” helyzetük miatt: félig bújik ki, nagyon hátul van, barázdált felszíne napi többszöri alkalommal találkozik szilárd táplálékkal. Sok tévhit kering a köztudatban a harmadik nagyőrlővel kapcsolatban, hiszen valójában erről van szó. A bölcsességfognak nevezett fog a harmadik nagyőrlő, aminek az evolúció hajnalán még nagy hasznát vette az emberiség, de mára már elveszítette az eredeti funkcióját, hiszen táplálékainkat főleg hőkezelt, finomított formában fogyasztjuk. Egyesek szerint jobb, ha azonnal eltávolítják őket, amint megjelennek, de végül is, ha nincs velük gond, teljesen kibújnak, elférnek, nem szuvasodnak, gyulladnak be, akkor ezt semmi nem indokolja. Mindenképpen szükséges eltávolítani őket, ha mondjuk kicsi a fogív, és nem férnek el a fogak, ilyen esetben még további őrlőket is ki szoktak húzni a helyigény miatt. Egyébként a rendelő honlapján erről, és még más témákról is lehet részletesen olvasni, mint pl. a fogkő, a fogpótlás, a fogszuvasodás okai, a fogszuvasodás kezelése, a fogszabályozás gyermek- és felnőttkorban. Mindezt olyan stílusban írják le, hogy az embernek az az érzése támad, mintha csak egy hétköznapi ismerősével beszélne, akik egyben szakember is. Mellőzik a szakkifejezéseket, a latin elnevezéseket, közérthető, laikusok számára íródott tájékoztatást nyújtanak. Ha végigolvassuk őket, olyan jártasak leszünk az említett témákban, hogy akár egy fogorvosi kérdéseket felsorakoztató kvízjátékban is megállnák a helyünket. Akár még meg is nyernénk azt – hiszen nem csak az lesz bölcs, akinek kinő a bölcsességfoga, hanem az is, aki nyitott szemmel, füllel és értelemmel jár-kel a világban, és nyitottságot mutat minden téma iránt. Soha nem lehet tudni, mikor mire lesz szüksége az embernek, ahogy ezt az ismerőseim példája is mutatja.